Atlas av Åkerman 1811

Atlas av Åkerman  1811
Atlas av Åkerman  1811
Atlas av Åkerman  1811
Atlas av Åkerman  1811
Atlas av Åkerman  1811
Atlas av Åkerman  1811
Atlas av Åkerman  1811
Atlas av Åkerman  1811

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ATLAS. ÅKERMAN, ANDERS. Atlas juvenilis, eller samling af geographiska chartor till ungdomens tienst utgiven av Daniel Djurberg. Stockholm 1811.
Titelblad, 32 kolorerade graverade kartor (alla). Ca 22x28 cm, men varierande.
Namnteckning Thure Gustaf Rudbeck, daterad Uppsala 1822.

Första upplagan kom 1768. Graverat av E. Österberg, A. Söderberg, F. Akrelius.

Skador, revor, fläckar, några lösa.

305187

2015-04-15