Ingalena Klenell fönsterdekoration

Klubbat för:

350 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

INGALENA KLENELL, fönsterdekoration, signerad och daterad 1987, polykrom geometrisk dekor, ca 80x65 cm
HISTORIK:Ingalena Klenell driver sedan 1979 tillsammans med Ragnar Klenell Edsbjörke studio i Sunne. Hon är representerad bland annat på Värmlands Museum, Smålands Museum och hos Statens konstråd. Tekniker hon använder är slumping, fusing och sandgjutning. Hon arbetar gärna med stora skulpturer.

Zustandsbeschreibung

305189

2015-04-15