Pottskåp

Pottskåp
Pottskåp
Pottskåp
Pottskåp
Pottskåp
Pottskåp
Pottskåp
Pottskåp
Pottskåp
Pottskåp
Pottskåp
Pottskåp

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

POTTSKÅP, stockholmsarbete i rokoko, 1700-talets mitt, fanérat med alm och mahogny, beslag av förgylld mässing, två dörrar, låda och dragskiva samt tråg, höjd 80, 47x38 cm
PROVENIENS: Herrborum säteri, Östergötland
via Eva Sofia Mörner (1889-1981) i arv
till nuvarande ägare.

Fanérskador och fanérkompetteringar, torrsprickor, lösa fotbeslag, Nyckel finns att hämta i Utlämningen

305197

2015-04-15