Kandelabrar och bordsur empirestil

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BORDSGARNITYR, 3 dlr, empirestil, omkring 1900, bestående av bordsur samt 2 st kandelabrar, röd sten samt dekor av förgylld mässing, bordsur flankerat av bl a korinthiska kolonetter och krönt av urna med hänklar, urtavla med arabiska siffror och delvis med genombruten dekor, numrerad 1895 79 3 8, kandelabrar med 5 ljus vardera, på kvadratisk sockel, höjd ca 56 resp 55 cm,

Ej funktionstestad, nyckel saknas, bruksslitage

305203

2015-04-15