Stolar senbarock
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 2 st., snarlika, senbarock, 1700-tal, träskuren dekor, genombruten balusterformad ryggbricka, svängda ben, H-kryss, bemålade
LITTERATUR: Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, jämför snarlika varianter sidan 36ff
slitage, färgbortfall, en stol med smärre kompletteringar
305798
2015-04-18