Stolar senbarock

Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STOLAR, 2 st., snarlika, senbarock, 1700-tal, träskuren dekor, genombruten balusterformad ryggbricka, svängda ben, H-kryss, bemålade
LITTERATUR: Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, jämför snarlika varianter sidan 36ff

slitage, färgbortfall, en stol med smärre kompletteringar

305798

2015-04-18