Stolar senbarock
2015-04-18
305798
| Klubbat belopp | 550 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
STOLAR, 2 st., snarlika, senbarock, 1700-tal, träskuren dekor, genombruten balusterformad ryggbricka, svängda ben, H-kryss, bemålade
LITTERATUR: Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, jämför snarlika varianter sidan 36ff
slitage, färgbortfall, en stol med smärre kompletteringar