Endre Nemes collage och blandteknik

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

ENDRE NEMES (1909-1995): "Gåtfullt experiment", signerad och daterad Endre Nemes 1967, collage och blandteknik, ca 38 x 16,5 cm
UTSTÄLLD: Separatutställningar: Prag 1971. Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1972. Västerås Konstmuseum 1973, katalognr 113. Bochum 1974. Kalmar Konstmuseum 1975. Borås Konstmuseum 1975-76, katalognr 21. Uppsala 1976
LITTERATUR: Jan-Gunnar Sjölin: Endre Nemes, del 1, Arcana, Lund 1989, nr 314

305868

2015-04-18