Claes Söderquist, olja

Claes Söderquist, olja
Claes Söderquist, olja
Claes Söderquist, olja
Claes Söderquist, olja
Claes Söderquist, olja
Claes Söderquist, olja

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

CLAES SÖDERQUIST (född 1939), Husgavel, signerad och daterad Claes Söderquist 1976, olja på duk, 100x119 cm,

Claes Söderquist: svensk konstnär, filmare, kurator och konstkonsult. Utbildade sig på Konstfack i Stockholm 1959-64 och Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1964-69. Han har sedan mitten av 1960-talet filmat bland annat samtida konstnärer som Edward Kienholz och experimentfilmaren Robert Nelson.
Claes Söderquist har arbetat med den svenska experimentella filmens utveckling som konstnär och som ordförande för Stiftelsen Filmform 1992-2012.
Han är gift med Ingegerd Råman.

Smärre tryckmärke

306114

2015-04-20