Johan Lindqvist fickur i silver

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

JOHAN LINDQVIST (död 1779), Stockholm, herrfickur, boett i silver, vitemaljerad urtavla med romerska samt arabiska siffror, spindelgång, verket graverat Jn Lindqvist Stockholm N 418, innerboett märkt PS (Petter Strömqvist), H (1766), diameter 53 mm

Emaljlagningar, slitage, smärre bucklor

306115

2015-04-22