Eero Saarinen, "Tulip", stolar 7 st., Knoll
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
EERO SAARINEN, "Tulip", Stolar 7 st., Knoll International, USA, formgivna 1957, vit glasfiberarmerad plast, gjuten centralfot i vitlackerad aluminium, skinnsitsarna i olika färger, etikettmärkta KNOLL, höjd ca 47 cm
Slitage, centralfot med slitskador på lacken, sitsarna omklädda
306242
2015-04-26