Eero Saarinen, "Tulip", stolar 7 st., Knoll

Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

EERO SAARINEN, "Tulip", Stolar 7 st., Knoll International, USA, formgivna 1957, vit glasfiberarmerad plast, gjuten centralfot i vitlackerad aluminium, skinnsitsarna i olika färger, etikettmärkta KNOLL, höjd ca 47 cm

Slitage, centralfot med slitskador på lacken, sitsarna omklädda

306242

2015-04-26