Siv Lagerström akrylplats 1970-tal

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

800 SEK

SIV LAGERSTRÖM, ring, akrylplast, 1970-tal, märkt "Siv" rund platta med inlagt mönster i avvikande färg, ringstorlek ca 17,5-18 mm
HISTORIK: Siv Lagerström var en av de silversmeder som vid 1960-talets slut började experimentera med alternativa material.
UTSTÄLLNING: "Ädlare än du tror - skålar, skärp och smycken i plast", Malmö 1973.
LITTERATUR: Anne-Marie Ericsson, Svensk smyckekonst, färgplansch sidan 97 samt sidan 98.

Bruksslitage och repor

306245

2015-04-24