Siv Lagerström akrylplats 1970-tal
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
800 SEK
SIV LAGERSTRÖM, ring, akrylplast, 1970-tal, märkt "Siv" rund platta med inlagt mönster i avvikande färg, ringstorlek ca 17,5-18 mm
HISTORIK: Siv Lagerström var en av de silversmeder som vid 1960-talets slut började experimentera med alternativa material.
UTSTÄLLNING: "Ädlare än du tror - skålar, skärp och smycken i plast", Malmö 1973.
LITTERATUR: Anne-Marie Ericsson, Svensk smyckekonst, färgplansch sidan 97 samt sidan 98.
Bruksslitage och repor
306245
2015-04-24