Lepine damarmbandsur 1700-tal

Lepine damarmbandsur 1700-tal
Lepine damarmbandsur 1700-tal
Lepine damarmbandsur 1700-tal
Lepine damarmbandsur 1700-tal
Lepine damarmbandsur 1700-tal
Lepine damarmbandsur 1700-tal
Lepine damarmbandsur 1700-tal
Lepine damarmbandsur 1700-tal

Klubbat för:

34 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LEPINE, damfickur, 1700-talets slut, sannolikt Jean-Antonie Lépine, Paris, Frankrike, boett i 18 k trefärgat guld, s.k. trois couleurs, vitemaljerad urtavla med romerska samt arabiska siffror, ankargång, boett besatt med rosenstenar, grön emalj samt emaljporträtt, diameter ca 39 mm, vikt ca 46 g

Stenar med skador, saknar stenar, ombyggt gångsystem, slitage

306551

2015-04-23