Spegellampett gustaviansk

Spegellampett gustaviansk
Spegellampett gustaviansk
Spegellampett gustaviansk
Spegellampett gustaviansk
Spegellampett gustaviansk
Spegellampett gustaviansk
Spegellampett gustaviansk
Spegellampett gustaviansk
Spegellampett gustaviansk
Spegellampett gustaviansk
Spegellampett gustaviansk
Spegellampett gustaviansk

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SPEGELLAMPETT, svensk, gustaviansk, för 2 ljus, med förgylld träskuren och pastellagedekor, signerad IÅ under krona för Johan Åkerblad (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), stämplad med Stockholms hallstämpel 1788 (?), höjd 47x27 cm

Lagning, smärre skador

307244

2015-04-25