Hirschfägare
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HIRSCHFÄNGARE, svensk, ca 1870 för jägmästare, klingan märkt G E Svalling Rosenfors, fäste u förgylld mässing, kannelerad kavel av svärtat trä, skadad balja med 2 mässingsbeslag, längd 59 cm
PROVENIENS:
Disponent, jägmästare Gustaf Vilhelm Georg Kuylenstjerna
307321
2015-05-28