Sabel

Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SABEL, svensk, 1800-talets slut, för jägmästare, rak eneggad klinga märkt G.E. Svalling Rosenfors, förgyllt mässingsfäste med genombruten parerplåt läderklädd stålbalja med tre förgyllda mässingsbeslag dekorerade med växter och jaktmotiv, längd 95 cm
PROVENIENS:
Disponent, jägmästare Gustaf Vilhelm Georg Kuylenstjerna

307324

2015-05-28