Sabel
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SABEL, svensk, 1800-talets slut, för jägmästare, rak eneggad klinga märkt G.E. Svalling Rosenfors, förgyllt mässingsfäste med genombruten parerplåt läderklädd stålbalja med tre förgyllda mässingsbeslag dekorerade med växter och jaktmotiv, längd 95 cm
PROVENIENS:
Disponent, jägmästare Gustaf Vilhelm Georg Kuylenstjerna
307324
2015-05-28