Avhandlingar om Siljan från 1730 och Mora-Steen
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DALARNA MM. (3). Exercitium academicum de lacu Siljan, quod ... sub præsidio ... Andreæ Grönwall ... in auditorio Carol. maj. d. 13 junii horis ante meridiem solitis anni MDCCXXX. Publice ad examen modeste defert Olof Siljeström Larsson dalekarlus. Uppsala (Werner) utan år (1730).
(Grönwall preses, Siljeström respondent).
Liten 4to. (6), 38, (2) s. 1 stor utvikbar karta över Siljan graverad av Biurman efter Forslund, daterad 1729 ("Siön Sillian med Orsa och Phls siögarne..."), 1 utvikbar plansch över fiskar (alla).
Senare (1900-tal) marmorerat pappband med titeletikett på främre pärm.
ARRHENIUS, JACOB. (preses). / TÖRNER, JOHANNES. (respondent. Dissertatio de Mora-Steen. Uppsala (Keyser) 1700.
Liten 8:o. 32 s. Skuren.
Senare (1900-tal) marmorerat pappband.
Rör kungavalet vid Mora-sten och Eriksgatan.
AXELSON, M. Vandring i Wermlands Elfdal och finnskogar. 1852.
8:o. (3), 4-160 s. 4 litograferade planscher (alla).
Senare hfrbd med guldornerad rygg.
Kartan med lagad reva, några småfläckar. något nött band.
Verk II: Fläckat titelblad, bläckfläckar speciellt s. 8, blekt band.
Verk III: Något småfläckad.
307329
2015-04-25