A Famille Verte Bowl / Skål Kangxi (Selected)
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAMILLE VERTE BOWL, decorated with scenes, interior with playing children, Chenghua mark, Kangxi period (1662-1722), height 7.5 cm
SKÅL, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), dekor i famille verte med motiv av figurscener, insidans mitt med motiv av bollspelande barn, bär Chenghuas märke, höjd 7,5, diameter 16 cm
Repairs, minor nicks at rims Botten med lagningar, smärre nagg längs kanten
307399
2015-06-01