Flygel Steinway & Son´s proveniens John Forsell

Klubbat för:

40 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

STEINWAY & SON´S, flygel, omkring 1911, nr 152 888, troligtvis modell O, svartlackerad, försedd med minnesplakett i silver, ca 180x150 cm, pall medföljer
PROVENIENS: John Forsell, operasångare, chef vid Kungliga Operan 1924-1939. Flygeln köptes in till firandet vid John Forsells 60-årsdag, den 6:e november 1928 (förteckning av jubilarens vänner medföljer)

Senast renoverad av operans chefskonservator 1994, ytskador

307493

2015-04-26