Plaketter ur den von Brinkmanska samlingen
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
PLAKETTER, 9 st., 1800-talets första hälft, jasper ware, varav 5 st., stämplade Wedgwood & Bentley, porträtt föreställande berömda personer, bl. a. drottning Kristina, cirka 5,2 cm vardera
PROVENIENS: Ur det Brinkmanska skåpet samlat av författaren, diplomaten, kammarherren, friherre Carl Gustaf von Brinkman (1764-1847)
smärre nagg
307771
2015-04-28