Fällbord Anders Jacob Rosendahl

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ANDERS JACOB ROSENDAHL (mästare i Arboga 1762-1836), fällbord, signerat AI ROSENDAHL ARBOGA, fanerat med alrot, svärtad fot, höjd 73, diameter 89 cm.
PROVENIENS: Prosten Olov Uddén (1790-1862) gift med Maria Andersson, Kumla, genom arv sonen tf landshövding i Västmanland, Herman Uddén (1850-1936) gift med Gerda Ström, genom arv sondottern banktjänsteman Gunvor Uddén (1905-1990), därefter i arv till nuvarande ägare

torrspricka, mindre fanerkomplettering, skivans undersida med konstruktiva kompletteringar

307896

2015-04-28