Stolar gustavianska stockholmsarbet JE Höglander

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

STOLAR, 2 st snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IEH (Johan Erik Höglander, stolmakare i Stockholm 1777-1813), bemålade, krönen med dekor av skulpterad ros, stoppade sitsar med rutig klädsel, sitthöjd ca 42 cm

Sprickor, lagningar

308045

2015-04-29