Medaljong kedja 18 k guld 1800-tal
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MEDALJONG, 18 k guld, svart emalj och 3 halvpärlor, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1882, höjd inkl. ögla ca 6,5 cm, HALSKEDJA, 18 k guld, bl a med genombrutna dekordelar, Johan Olof Östlund 1848-1877 (1882), Gävle, årsindex saknas, längd 45,5 cm, vikt inkl. medaljongens glas ca 46 g
Kedja med lagning vid medaljong, medaljong ej möjligt att haka av från kedja
308285
2015-05-07