Arne Jacobsen bord Fritz Hansen Danmark
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARNE JACOBSEN och PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, Danmark, sexdelad centralfot i aluminium, skiva lackerad i turkosblå, märkt DESIGN PIET HEIN FRITZ HANSEN DENMARK, höjd 70, diameter 120 cm
HISTORIK: Bordet med denna specifika färg användes i Arne Jacobsens SAS-hotell i Köpenhamn som invigdes 1958.
Skivan med ålderrelaterat slitage, repor
308448
2015-04-30