Arne Jacobsen bord Fritz Hansen Danmark

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ARNE JACOBSEN och PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, Danmark, sexdelad centralfot i aluminium, skiva lackerad i turkosblå, märkt DESIGN PIET HEIN FRITZ HANSEN DENMARK, höjd 70, diameter 120 cm

HISTORIK: Bordet med denna specifika färg användes i Arne Jacobsens SAS-hotell i Köpenhamn som invigdes 1958.

Skivan med ålderrelaterat slitage, repor

308448

2015-04-30