Elis Bergh glasservis för Kosta
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ELIS BERGH, glasservis, 58 dlr, "Ulriksdal", Kosta, formgiven 1935, kupan med olivslipning och förgylld mynningsrand, åttkantigt slipat ben och fot, bestående av: 12 champagneskålar,12 vinglas, 12 selterglas, 12 starkvinsglas, 10 likörglas
En champagneskål med mynningsnagg, enstaka fotnagg kan förekomma
308843
2015-05-03