Elis Bergh glasservis för Kosta

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ELIS BERGH, glasservis, 58 dlr, "Ulriksdal", Kosta, formgiven 1935, kupan med olivslipning och förgylld mynningsrand, åttkantigt slipat ben och fot, bestående av: 12 champagneskålar,12 vinglas, 12 selterglas, 12 starkvinsglas, 10 likörglas

En champagneskål med mynningsnagg, enstaka fotnagg kan förekomma

308843

2015-05-03