Stol Garden egg
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PETER GHYCZY, "Garden egg", stol, Reuters Products 1960-70-tal, formgiven 1968, orange plast, kudde med svart klädsel, höjd uppfälld 101, 89 x 85 cm, obetydliga skador, slitage
HISTORIK: Stolen kan räknas till en av designikonerna och tillverkades av Reuter Products under 1960-70-talet. 2001 återupptogs tillverkningen av Ghyczy Novo som fortfarande producerar stolar. Den går att använda både innomhus och utomhus, skall enl. uppgift vara helt vattentät, och finns att få i flera färgställningar.
LITTERATUR: 1000 Chairs, Fiell, sid. 426
Fläckar, slitage
309158
2015-05-04