Stol Garden egg

Stol Garden egg
Stol Garden egg
Stol Garden egg
Stol Garden egg
Stol Garden egg
Stol Garden egg
Stol Garden egg
Stol Garden egg
Stol Garden egg
Stol Garden egg
Stol Garden egg
Stol Garden egg

Klubbat för:

5 000 SEK

3 000 SEK

PETER GHYCZY, "Garden egg", stol, Reuters Products 1960-70-tal, formgiven 1968, orange plast, kudde med svart klädsel, höjd uppfälld 101, 89 x 85 cm, obetydliga skador, slitage
HISTORIK: Stolen kan räknas till en av designikonerna och tillverkades av Reuter Products under 1960-70-talet. 2001 återupptogs tillverkningen av Ghyczy Novo som fortfarande producerar stolar. Den går att använda både innomhus och utomhus, skall enl. uppgift vara helt vattentät, och finns att få i flera färgställningar.
LITTERATUR: 1000 Chairs, Fiell, sid. 426

Fläckar, slitage

309158

2015-05-04