Ljuskrona
Klubbat för:
138 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk, för 13 ljus, förgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler och piggar, höjd ca 110 cm
PROVENIENS:
Disponent Gustaf Vilhelm Georg Kuylenstjerna gift med Iris Looström
Renoverad, kompletterad, saknas prismor, prismor med sprickor förekommer
309231
2015-05-05