Ljuskrona

Ljuskrona
Ljuskrona
Ljuskrona
Ljuskrona

Klubbat för:

138 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

LJUSKRONA, sengustaviansk, för 13 ljus, förgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler och piggar, höjd ca 110 cm
PROVENIENS:
Disponent Gustaf Vilhelm Georg Kuylenstjerna gift med Iris Looström

Renoverad, kompletterad, saknas prismor, prismor med sprickor förekommer

309231

2015-05-05