Peter Dahl 57 litografier ur Fredmans Epistlar

Klubbat för:

10 000 SEK

Arviointi

15 000 SEK

Kuvaus

PETER DAHL (född 1934): Carl Michael Bellman: Fredmans Epistlar, ej komplett, betsående av 57 signerade litografier (av ursprungligen 87 st.), i två gröna originalportföljer, med dokumentation och textblad (ej komplett), text och förord av Olof Bystrom och Sven Delblanc, Edition Galerie Aix, Stockholm, 1984. Innehåller följande litografier illustrerande epistlarna: 4, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 34 d, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 47, 51 d, 55, 56, 57, 58, 61, 62 d, 64, 65, 66, 67, 68, 70, 71, 72, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 81 (d = dubbelsidig)

Kuntoraportti

310097

Päivämäärä:

2015-05-08