George Pencz gravyr

George Pencz gravyr
George Pencz gravyr
George Pencz gravyr
George Pencz gravyr
George Pencz gravyr
George Pencz gravyr

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

GEORG PENCZ (Tyskland c.1500-1550): Virginia killed by her father, kopparstick ca 1546-47, signerad med monogram i trycket, graverad titel "Virgenia", 11,5x7,5 cm, oramad, dokumentation medföljer
LITTERATUR: Bartsch 84, Hollstein 125, Landau 92
PROVENIENS: Albert Camesina, historiker och konstnär, Wien, med hans samlarstämpel (Lugt L. 88) även påskrift i tusch på baksidan ´Josef vCamesina´

Rester av tidigare montering på baksidan, god kondition

310664

2015-05-14