Japanskt lackarbete
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BURK, lackarbete, Japan, 1900-tal, dekor med gyllene symboler mot svart bakgrund med gyllene lack, rödlackad insida, höjd ca 20 cm
A Japanese Lacquer Container and Cover, decorated in gold splashed lacquer with design of spaced gilt-lacquered symbols on a black ground, red lacquered interior, 20th Century, height c. 20 cm
Smärre slitage
Wear
310786
2015-05-13