Japanskt lackarbete

Japanskt lackarbete
Japanskt lackarbete
Japanskt lackarbete
Japanskt lackarbete
Japanskt lackarbete
Japanskt lackarbete

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BURK, lackarbete, Japan, 1900-tal, dekor med gyllene symboler mot svart bakgrund med gyllene lack, rödlackad insida, höjd ca 20 cm
A Japanese Lacquer Container and Cover, decorated in gold splashed lacquer with design of spaced gilt-lacquered symbols on a black ground, red lacquered interior, 20th Century, height c. 20 cm

Smärre slitage
Wear

310786

2015-05-13