Vas vit Kangxi (1662-1722)

Vas vit  Kangxi (1662-1722)
Vas vit  Kangxi (1662-1722)
Vas vit  Kangxi (1662-1722)
Vas vit  Kangxi (1662-1722)
Vas vit  Kangxi (1662-1722)
Vas vit  Kangxi (1662-1722)
Vas vit  Kangxi (1662-1722)
Vas vit  Kangxi (1662-1722)

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

VAS, porslin, Kina, 16/1700-tal, Kangxi (1662-1722), avsmalnande form, dekorhänklar i form av lejonmaskaroner, ristad reliefdekor med motiv av lotus- och peonstjälkar, höjd ca 37 cm
A White-Glazed Vase, of slender, tapered cylindrical form with rounded shoulders applied with pierced lion mask-form handles, carved to the body with lotus and peony sprays, Kangxi period (1662-1722), height c. 37 cm,

Glasyrskada, spricka, slitage
One glaze damage, crack, wear

310794

2015-05-13