Ljuskrona i Louis XVI-stil
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
LJUSKRONA med prismor, Louis XVI-stil, omkring 1900, polerad och matterad förgyllning, ljushållar i form av facklor, dekor av baccuståg samt bl a festonger, pilastrar, palmetter, höjd ca 88 cm
Proveniens: Enl uppgift inköpt från ryska ambassaden sålde ut sitt bohag på 1920-talet.
Borrad för el, enstaka prismor medföljer ock kan saknas
311113
2015-05-15