Kaffeservis silver

Kaffeservis silver
Kaffeservis silver
Kaffeservis silver
Kaffeservis silver
Kaffeservis silver
Kaffeservis silver
Kaffeservis silver
Kaffeservis silver

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1940-41 samt 1945, rokokostil, bestående av kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, kannan med hantag i trä, sockerskål och gräddkanna invändigt förgyllda, kannans höjd 26 cm, total vikt ca 1180 g

Kaffekannan med buckla på livet, ytskador vid pipen samt handtaget

311534

2015-05-17