Kaffeservis silver
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1947 och 1950, rokokostil, bestående av: kaffekanna med svärtat trähandtag, sockerskål med lock samt gräddkanna invändigt förgyllda, kaffekannans höjd 27 cm, total vikt ca 1330 g
Kaffekannans pip med smärre buckla, gräddkannans mynning med smärre nagg
311538
2015-05-17