Kanna med lock elfenben Tyskland 1800-tal

Klubbat för:

39 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

KANNA MED LOCK, elfenben, sannolikt Tyskland 1870-90, oval, uppåt avsmalnande, skuren reliefdekor i barockstil, på locket sittande man i 1600-talsdräkt med en hare, höjd 31 cm
Inkommen till Sverige från Tyskland vid 1900-talets början

Skador sprickor

311637

2015-05-22