Klänningar och dräktdelar 1800-tal
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOLKDRÄKTSDELAR, 2 st., Vingåker, DRÄKTDELAR, totalt 3 st., KLÄNNINGAR, 2 st., 1800-tal, varav ena i empiremodell och etikettmärkt Carl Broman & Co 13. Birger Jarlsgatan Stockholm, den andra bestående av: jacka och kjol i grönt siden, dräktdelar i lila siden bestående av: dräktjacka (2 dlr ej moterad) och ett liv, med klädda knappar, folkdräktsdelar bestående av: förkläde med brodyr med motiv av blommor, läderbälte med polykromt brodyr
Skador, slitage, dräktjacka i lila ej monterad, förkläde med mindre hål
311715
2015-05-19