Villy Buus Nielsen
Klubbat för:
1 100 SEK
Arviointi
2 000 SEK
Kuvaus
WILLY BUUS NIELSEN (Danmark, född 1907): Parklandskap med människor, signerad Villy Buus, olja på pannå, 50x60 cm
Willy Buus, född i Danmark år 1907, har gått på konstakademien och studerat för Grünewald. Han har åkt runt i Europa och målat. Sina verk har han ställt ut i bl.a. Köpenhamn, Barcelona, Paris och Amsterdam.
Kuntoraportti
Ytmärken
311774
Päivämäärä:
2015-05-19