Villy Buus Nielsen

Villy Buus Nielsen
Villy Buus Nielsen
Villy Buus Nielsen
Villy Buus Nielsen

Klubbat för:

1 100 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

WILLY BUUS NIELSEN (Danmark, född 1907): Parklandskap med människor, signerad Villy Buus, olja på pannå, 50x60 cm
Willy Buus, född i Danmark år 1907, har gått på konstakademien och studerat för Grünewald. Han har åkt runt i Europa och målat. Sina verk har han ställt ut i bl.a. Köpenhamn, Barcelona, Paris och Amsterdam.

Kuntoraportti

Ytmärken

311774

Päivämäärä:

2015-05-19