Kyrkdosa silver 1800-tal
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KYRKDOSA, silver, Sverige 1800-tal, otydlig mästarstämpel, årsindex saknas, invändigt förgylld, rund, välvt trycklock, profilerad, godronnerad kant, lock med motiv av Jesus lidande på korset, botten med graverade blommor samt ägarinitialer och årtalet 1859, diameter 5,2 cm, vikt ca 45,5 g
Bucklor, kantbristning
312065
2015-05-21