Kyrkdosa silver 1800-tal

Kyrkdosa silver 1800-tal
Kyrkdosa silver 1800-tal
Kyrkdosa silver 1800-tal
Kyrkdosa silver 1800-tal
Kyrkdosa silver 1800-tal
Kyrkdosa silver 1800-tal
Kyrkdosa silver 1800-tal
Kyrkdosa silver 1800-tal
Kyrkdosa silver 1800-tal
Kyrkdosa silver 1800-tal

Klubbat för:

1 600 SEK

2 000 SEK

KYRKDOSA, silver, Sverige 1800-tal, otydlig mästarstämpel, årsindex saknas, invändigt förgylld, rund, välvt trycklock, profilerad, godronnerad kant, lock med motiv av Jesus lidande på korset, botten med graverade blommor samt ägarinitialer och årtalet 1859, diameter 5,2 cm, vikt ca 45,5 g

Bucklor, kantbristning

312065

2015-05-21