Trädgårdsurna
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NÄFVEQVARNS BRUK, trädgårdsurna efter "Faunurnan", 1970-tal, aluminium, höjd 37 cm
HISTORIK: "Faunurnan" gjöts ursprungligen i gjutjärn. På 1970-talet tog Näfveqvarns bruk själv upp produktionen på nytt och lät göra den i aluminium.
312549
2015-05-28