Axel Einar Hjorth, matbord och 4 stolar, NK

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Record", matbord och "Typenko", 4 stolar, Nordiska Kompaniet 1933, bordet fanerat i makassar och flammig björk, stolarna i bonad björk med stoppad textilklädd sits, brickmärkta Nordiska Kompaniet R-36936 C-25 1 33 respektive R-36106 C-16 12 33, bordets höjd 75, 140 x 80 cm, medföljer två iläggsskivor på 60 cm, total längd 260, stolarns höjd 83 cm

Fanérskador, sitsarna med slitage, smärre slitage

312594

2015-06-01