Vase (Selected)
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
AN ENAMELLED VASE, decorated with figures, objects and poems, decorative handles in shape of foo dogs, height c. 42 cm
PROVENANCE: Purchased in China during the 1960´s
VAS, porslin, Kina, tidigt 1900-tal, figural dekor i famille rose med poem, dekorhänklar i form av fohundshuvuden, höjd 42 cm
Proveniens: Inköpt i Kina på 1960-talet.
Nick to rim, wear Mynningen med ett nagg, ytslitage
313359
2015-06-01