Jonas Enqvist fickur 1700-tal
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JONAS ENQVIST (1758-1802), Norrköping, herrfickur, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, signerad samt numrerat verk N59, slät boett av silver, stämplad E2 (1787), OS (Olof Strömvall, verksam 1786-1801), Norrköping, diameter 57 mm
314289
2015-06-06