Jonas Enqvist fickur 1700-tal

Jonas Enqvist fickur 1700-tal
Jonas Enqvist fickur 1700-tal
Jonas Enqvist fickur 1700-tal
Jonas Enqvist fickur 1700-tal
Jonas Enqvist fickur 1700-tal
Jonas Enqvist fickur 1700-tal

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

JONAS ENQVIST (1758-1802), Norrköping, herrfickur, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, signerad samt numrerat verk N59, slät boett av silver, stämplad E2 (1787), OS (Olof Strömvall, verksam 1786-1801), Norrköping, diameter 57 mm

314289

2015-06-06