Axel Kargel
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL KARGEL (1896-1971): "Rodnade fjällskivlingar", signerad och daterad A Kargel 1941, olja på duk uppfodrad på pannå, 26,5x49 cm,
PROVENIENS: Konstnärens familj
Utställd på minnesutställningen 1973, konstnärshuset Kalmar Konstmuseum
314416
2015-06-03