Allmogeföremål 18/1900-tal Godspiltgården
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LINFÄSTE, genombrutet, polykromt bemålat, SMÖRSTÄLL, svarvat, SKÅL, rotarbete, ASKAR, 2´st, näver, TALLRIKAR, 4 st, trä, varav en med bomärken, KÄRL, 2 st, laggade, bemålade, LYKTA, nämnda föremål 18/1900-tal
PROVENIENS: Godspiltgården, Grufan, Dala-Järna
Smärre skador och lagningar
314437
2015-06-02