Axel Wallenberg och Ruben Nilsson gipsskulpturer

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 200 SEK

GIPSSKULPTURER, 2 st, AXEL WALLENBERG (1898-1996): "Ragnar Hoppe", gips, höjd 26 cm samt REUBEN NORDSTRÖM (1886-1919): Kvinna gående på tå, märkt i blyerts: Ruben Nordström. patinerad gips, höjd 47 cm,
PROVENIENS: Konstnären Einar Forseth familj
HISTORIK: Ragnar Hoppe (1885-1967), museiman, konstkritiker, verksam vid Nationalmuseum från 1917, intendent bl.a. för dess måleriavdelning 1922-50

Skador, fläckar

314538

2015-06-04