Skrin 17-1800-tal
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRIN, på benställning, 1800-tal, ek, intarsia av bl a kompassros, äldre lock daterat 1770 samt monogram IAD, invändigt med fackinredning, äldre lås med tillhörande nyckel, senare benställning med spiralformade ben, sarg med text i bläck "Af Jonas Mattsson i Wernamo / är denna fot förfärdigad år 1894, totalhöjd ca 87, 48x57 cm, nyckel medföljer
Slitage, benställning med skador/lösa delar, kryssarmen av vid 2 ben
314617
2015-06-02