Blad ur inkunabler ca 45 st (tryckta före år 1500)
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BLAD UR INKUNABLER (TRYCKTA FÖRE 1500). Ca 45 inkunabelblad, flera med handritade stora och mindre anfanger (bokstäver) i färg, 1 med kolorerat träsnitt, några få med mindre träsnittsillustrationer, bl.a. tryckta i Ulm 1484, Würzburg 1487, Missaleblad Venedig 1493, Augsburg 1477, Biblia latina Strassbourg 1489, Kempis, Opera, Nürnberg 1494. Mått från ca 25x18- 47x33 cm.
Flertalet insatta med tejp i vänster marginal.
Några fläckade, några veck, några få med större skador, tejpfläckar i vänster marginal, flera stämplade med nummer i marginalen
314749
2015-06-04